Ne légy örömgyilkos!


Ha valaki őszintén számot vetne azzal a kérdéssel: “Mennyit örültem az elmúlt héten?”- sokszor riasztó eredményhez juthatna. Egy buddhista gyakorlat arra tanít, hogy a nap végén, lefekvés előtt emlékeztető szavakban…

írd fel, mi az, amin felizgattad magad, mi esett rosszul, mi háborított fel. A hét végén nézd végig, s ami érzelmileg közömbös, húzd ki. Aztán egy hónap elteltével tedd meg ugyanezt. Látni fogod, mennyit izgatod magad fölöslegesen olyan dolgok miatt, amelyek nem érnek meg semmiféle izgalmat. Mégis: egy adott pillanatban ezek kerekedtek felül.

Ismerek olyanokat, akik számára a rossznak van valóságértéke, ha jó történik velük, azt álomszerűnek tartják. Ezeket az embereket elneveztem örömgyilkosoknak. Az örömgyilkos a kellemes jelenségeket addig-addig piszkálja, amíg valami kellemetlent nem talál bennük.

Az unokaöcsém minden álma egy ping-pong asztal volt. Vettem neki egyet. Boldogságban úszott mindenki, míg oda nem jött a nagymama, és azt nem mondta, hogy mennyire fogja majd zavarni a szomszédokat a labda pattogása. Na bumm, mondtam, megint van egy örömgyilkosunk!

Arról van szó, hogy élnek emberek, akinek számára csak a rossz dolgoknak van valóságíze! Ami jó történik velük, azt meseszerűnek, illanó epizódnak, virtuális káprázatnak élik meg. S akár Auteusz, ők is a földön, a valóság talaján akarnak állni, mert ezt érzik biztonságosnak. Kiválogatnak hát mindent az életből, ami rossz, ijesztő, megalázó, vagy ezzé válhat, és csakis erre reagálnak. Ez nem tudatos, nem szándékos szelekció, hanem tudattalan, tehát spontán. Meggyőződésük, hogy nem őbennük torz a világlátás, hanem egyszerűen ilyen rohadt az élet. Végső soron az örömgyilkos nem rossz ember, hanem maga is áldozat. A saját keserűségének áldozata.

A biztonságot keresed? Legyél te a biztonság! Önmagad biztonsága. A békét keresed? Legyél te a béke! Önmagad békéje. A fényt keresed? Legyél te a fény! Önmagad fénye.

Popper Péter

Ne légy örömgyilkos! A legborúsabb napon is ér valami apró öröm bennünket, csak észre kell vennünk. Érdemes megkeresnünk, hogy mi az, aminek örülhetnénk, illetve mi az, amivel mi szerezhetnénk örömet másoknak.

Popper Péter (1933. november 19. – 2010. április 16.) évtizedekig volt hazánk egyik legnépszerűbb pszichológusa, könyveivel, előadásaival, tanácsaival az újságokban, a rádióadásokban, a televízióban segített (és még most is segít) az embereknek a mindennapok lelki gondjainak megoldásában, eligazodni a gyermeknevelésben. 1969-ben a pszichológia tudományok kandidátusává nyilvánították.

A posztumusz adható Lélekpillangó Életműdíj legfontosabb célja az, hogy olyan hazai neves emberek munkásságára hívja fel a figyelmet az elismeréssel, akik arra tették fel az életüket, hogy minél több ember számára mutassanak utat, másfelől pedig az ő munkásságuk gondozását, továbbadását segítse a szellemi örökösök, alapítványok támogatása révén.

A Lélekpillangó névre keresztelt kezdeményezés kapcsán létrehozott web- és facebook oldalon március 8-áig lehet szavazni az első Lélekpillangó Életműdíj három prominens jelöltjére, köztük Popper Péterre, az oldalon való előzetes regisztráció után.

Ha szeretnéd, hogy Popper Péter eddig kiadatlan művei tematikus könyvsorozat formájában megjelenjenek, akkor szavazz, hogy megvalósulhasson az első Lélekpillangó Életműdíj elnyerésével.

A Lélekpillangó különleges csomagja 22 ismert, népszerű tréner, előadó, író, tanácsadó egy-egy alkotását, művét, filmjét, előadását, könyvét tartalmazza, méghozzá „pille áron”. Támogasd a vásárlásoddal a Lélekpillangó életműdíj alapját, s támogasd saját életedet azokkal a belső értéket adó és nemesítő művekkel, melyek a Lélekpillangó csomagjában vannak!

Segíts a Lélekpillangónak, hogy minél többen szavazzanak az Életműdíj jelöltjeire, és minél több csomag vételárából kerülhessen pénz az Életműdíj alapjába.

A Lélekpillangó magával ragadó meséjének egy-egy újabb fejezete
számodra is tartogat felismeréseket!

http://www.lelekpillango.hu/pillangoropteto

Ha tetszett, oszd meg másokkal is!