Az egészséges életmód – 2


A helyes táplálkozáson túl, a legjobb módszer arra, hogy fittek, és ezáltal egészségesek maradjunk: a testedzés. Ma már tudjuk, hogy a jó erőnléthez nem feltétlenül kell megerőltető gyakorlatokat végezni és nem kell…


drága gépeket sem beszerezni otthonra. A rendszeres testedzés, a sportolás karbantartja az emberi testet, előhívja a jó közérzetet, fokozza a fizikai munkavégzés teljesítőképességét, erősíti a szív- és érrendszert, segíti a szervezet-alkalmazkodási hatékonyságát, csökkenti a lelki eredetű betegségek előfordulását, javítja a tüdő és a légzés munkáját, növeli az izomtömeget és az izomerőt, csökkenti a zsírtömeget, a kövérséget, növeli a csontsűrűséget és mozgásterápiaként része egyes betegségek után a rehabilitációnak is.

A szellem és a lélek oldaláról a rendszeres testedzés, a sportolás által növekvő önbecsülést, önbizalmat, önismeretet, tudatosságot, saját ellenállásaink és lustaságunk leküzdését, társas kapcsolatok kialakításának lehetőségét kapjuk.

Minden kezdet nehéz, mely alól a testmozgás életmódba építése sem kivétel. Ilyenkor jönnek a kifogások, pl:

• Nincs időm.
• Túl fáradt vagyok
• Egészségi állapotomat a betegségem miatt rontaná
• Félek a sérülésektől
• Nem engedhetem meg magamnak
• Nincs hozzá társam
• Túl hideg/ meleg/ szeles/esős stb. az idő
• Túl öreg vagyok
• Semmi lehetőség nincs testmozgásra a lakókörnyezetemen
• Nem tudom megoldani az utazást
• Soha nem voltam sportos alkat

Még hosszasan sorolhatnám a kifogásokat, hiszen aki nem akar mozogni, az mindig ki tud találni valami nyomós okot. Azonban mindenképp érdemes feláldozni a kényelmet és rászánni magunkat egy kis mozgásra. Nem kell mindjárt 1-2 órás edzéssel kezdeni, napi 30 perc is elég, csak legalább próbáld meg!

Csak a kezdet nehéz, de minél többször végzel testedzést, annál könnyebben mozogsz majd a következő alkalommal. A mozgás számos hosszú távú hatással bír, ezek közül az egyik legfontosabb a várható élettartam meghosszabbodására vonatkozik. Ha aktív életet élsz, akár 12 évvel tovább élhetsz, mint azok, akik pihenés címszó alatt folyton csak a tévét bámulják.

Mozgásunk célja mindig egy kellemes “fittség-érzés” kell legyen, azaz, hogy jól érezzük magunkat, és ne több. A sportsérülések döntő többségét a helytelenül megválasztott célok, a túledzettség vagy a sport túlzottan előtérbe kerülése okozza. Amikor viszont a sport helyén van az életünkben, nagyon sok örömöt és sikerélményt tud okozni. Későbbiekben írok majd a különböző edzés fajtákról és arról is, hogy mire kell figyelni az edzés előtt, közben és után.

Sokak számára megoldhatatlannak tűnik, hogy időt szakítsanak otthonukon kívül rendszeres mozgásra. Nekik jelenthet egy lehetséges alternatívát az otthoni edzés. Napjaink elkényelmesedett fogyasztói társadalmában, amelyben minden arra ösztönöz, hogy “ne csináljunk semmit”, rendkívüli akaraterőre van szükség, hogy az ember nekikezdjen. De nem lehetetlen.

Ehhez nagyszerű segítséget tud nyújtani a >>> Webstar program <<<, melyről majd a következő cikkem fog szólni.

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!