Agyfélteke teszt


A Daily Telegraph annak idején publikált egy egyszerű tesztet, amellyel egy csinos női sziluettet bambulva bárki megállapíthatja, hogy agyának inkább jobb-, vagy inkább bal féltekéjét használja. Kipróbálod?


Amennyiben a táncosnőt az óramutatóval megegyező irányban látod forogni, az azt jelenti, hogy az agyad jobb féltekéjét használod többet. A jobb agyfélteke funkciói közé tartozik a művészi tehetség, a zenei hallás, az intuíció, a képzelet, a háromdimenziós alakok, a megérzés, a képzelő erő, a gyakorlati tudás, a vallásos vagy spirituális gondolkozás, a tág perspektívákban történő vizsgálódás.

Ellenkező esetben, ha a táncosnőt az óramutató irányával ellentétes irányban látod forogni, akkor a bal féltekéjét használod többet az agyadnak. A bal agyfélteke funkciói közé tartozik a logikus, tudományos gondolkodás, beszélt és írott nyelv, olvasás, számolási tehetség, az elméleti tudás, logika, részletek megfigyelése, az alapos megértés, rendszeresség, meggyőződés, a stratégiai gondolkodás.

Neked merre forog? Ha erősen koncentrálsz, megfordíthatod a forgás irányát. Próbáld ki, képes vagy rá?

Hámori József nemzetközileg is elismert agykutató szerint bár a jellemzők leírása helyes és a grafikus teszt is látványos, a biztos megállapításhoz komolyabb vizsgálat szükséges. Ráadásul ezek a tulajdonságok nagyban keverednek. Természetesen vannak alapvető jellemzők, hogy a domináns bal agyféltekéjű ember logikusabban gondolkozik, a jobbos pedig kreatívabb, a domináns jobbos egyébként igen ritka.

A két agyfélteke igazán akkor tudja egymás munkáját segíteni-kiegészíteni, ha agyunkat jól tápláljuk (vitamindús étrend), rendszeresen megtornáztatjuk (agytréning), pihentetjük (relaxálás, meditálás) és kikapcsoljuk (minőségi, megoldó álmot hozó alvás).

A jobb agyféltekés rajzolás felszínre hozza egy olyan képességünk, amely mindenkiben megtalálható születése óta. A rajztanfolyam tulajdonképpen a jobb agyfélteke tréningje, ami nem csupán a rajzolás készségét és örömét segít újra felfedezni, hanem egy teljesen új gondolkodás-, és látásmóddal is megismertet.

A módszer kidolgozója Dr. Betty Edwards, a Kalifornia Állami Egyetem művészeti tanára, aki módszeréhez a Nobel-díjas Roger W. Sperry kutatásait használta fel, mely a bal és jobb agyfélteke eltérő működését vizsgálta.

Elménk működésében a bal és a jobb agyféltekék szerepei nem kizárólagosak, hanem feladat megosztók, ezért működésük egyensúlya egyben lelkünk egyensúlyát is biztosítja. A legtöbb embernél háttérbe szorított jobb agyfélteke „felkeltése” – a rajztanfolyam által, hatással van önbizalmunkra, kreatív gondolkodásunkra, segít a döntéshozatalokban és a problémamegoldások során.

A jobb agyféltekés rajzolásról bővebb információt az alábbi oldalon találsz:
Bihari László akkreditált oktató – Tudatos élet


Bár nekem a fenti hölgy legtöbbször jobbra forog, azért “szebben rajzolni” is szeretnék 🙂

 

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is!

11 hozzászólás:

  1. Nekem a jobb a domináns. 🙂 Hiába koncentrálok, nem tudom megfordítani… 😀

  2. Chente

    Húúúúúúúúúú, ez nem semmi. Sikerült megfordítanom és rosszul is lettem, azonnal szédülni kezdtem. Onnantól egész addig fordítva forgott, amíg meg nem ráztam a fejem. A lábfejére kell koncentrálni, legalább is nekem úgy sikerült.

  3. Energildi

    Becsukom a szemem, eldöntöm, hogy merre forogjon, kinyitom a szemem és arra forog.
    Arra forgathatod, amerre csak akarod, ha koncentrálsz!:-)

  4. Doci

    jobb agyfélteke, bármikor bármerre, amerre szeretném 😀 ááá :D:D
    amúgy a forgó láb árnyékára kell koncentrálni

  5. merdzson

    Tetszetős! Akik erre a képre rátalálnak, biztos sok-sok percen keresztül nézik s ha nem tudják azonnal forgatni (azaz annak vélni), akkor nem nyugszanak. Talán én is eltöltöttem vele 5-10 (talán több) percet. Mitől is működhet? Agyunk játéka.
    Ezután nem nézem le a történés nélküli filmsorozat nézőit.
    🙂
    Mindenesetre felkeltette az érdeklődésem, az agy „működésére”

    Nálam előbb jobbra, majd aztán balra. Majd cikk elolvasása után jó darabig csak jobbra, kép lábárnyékát nézve balra forgott. Most már a sokadik percben a lábát nézve ide-oda ingázik. Azután az arcát nézve, már tudatosan vezéreltem a forgást.
    De ennyit az idő „elvesztegetéséről”.
    Jó időtöltést.

    • Energildi

      Kedves merdzson!
      Nem csak te töltöttél el sok-sok percet a képpel. 🙂
      Lehet, hogy optical illusion…
      De az is lehet, hogy arról szól, hogy ki mennyire tudja akaratlagosan befolyásolni a saját agyi mechanizmusát.
      Ki tudja?! 🙂

  6. Dávid

    Sziasztok.
    Ez egy egyszerű GIF mozgókép. Semmi extra nincs rajta, csak, hogy szimmetrikusan forog.
    Szerintem mindenki meg tudja fordítani, csak tudni kell, hogy kell.
    Nézzétek a felemelt lábának a végét és amikor bal oldalon van, képzeljétek el, hogy a lány nektek háttal fog fordulni. Még amikor nem ért át a lába teljesen a jobb oldalra, akkor nézzétek tovább a testét. Ekkor az óramutatóval ellentétes irányba fog forogni.
    Ha pedig a jobb oldalról csináljátok ugyanezt, akkor az óramutatóvan megegyező irányba fog forogni.
    Úgy is lehet, hogy amikor a lába bal oldalon van, akkor azt képzelitek, hogy ti felétek kezd forogni, utána nézitek a testét. Így is az óra mutatóval megegyőző irányba forog, jobbról elképzelve ezt, pedig ellenkezőleg.
    Azt is meglehet csinálni, hogy mindig háttal legyen nektek, amikor eléri a jobb oldalt, akkor vissza fordul a bal oldalra, amikor eléri a bal oldalt, vissza fordul jobbra.
    Csak rá kell jönni, nekem koncentrálni se kell.

  7. Péter

    Sziasztok
    én a felső képet úgy fordítgatom viszonylag egyszerűen ,hogy ha a talajon lévőlábát nézem akkor balra fordul ,ha becsukom a szemem mire kinyitom jobbra fordul.

  8. Andrea

    Sziasztok!Nekem főleg jobbra forog a táncosnő,de pillanatok alatt meg tudom fordítani,nézem a jobb sarokban pár másodpercig az x jelet,aztán egyszer csak átkattan az agyam és balra forog.

  9. Angéla

    Sziasztok!
    Nekem a jobb a domináns.De ide-oda tudom forgatni.Még körbe sem fordul de már vissza is tudom forgatni. Elsőre csak az irányát tudtam megforditani de pár perc mulva mar ide-oda ment. :))

  10. Marcsi

    Sziasztok!
    Nekem csak jobbra forog, bármennyire is koncentrálok, nem tudom megfordítani. Akkor lehet, hogy nem tudok megfelelően összpontosítani?