A tudatos légzés ajándékai


A tudatos légzés olyan adomány, amely hatalmas erőket szabadít fel a szervezetben és a lélekben. A helyes légzés nem csak a testi egészségre kedvező, kiválóan lehet vele irányítani érzelmeinket, tudatunkat is.


A légzés a helyes és érthető beszédnek is az egyik legfontosabb alapfeltétele, mivel a légzés szolgáltatja a szükséges energiát a beszédhez. A jó hangadás jó légzés nélkül elképzelhetetlen.

Honnan tudhatod, hogy helyesen lélegzel-e?

Dely Károly jógamester a Jógagyakorlatok című könyvében egyszerű módszert ajánl ennek a megállapítására. Hanyatt fekve tedd a kezed a hasadra, vagy ülve figyeld a saját hasfalad mozgását. Ha belégzéskor a hasfalad felfelé emelkedik, előredomborodik, kilégzéskor viszont behúzódik, akkor megnyugodhatsz, azon kevesek közé tartozol, akik jól lélegeznek. Ha viszont belégzéskor a hasfalad befelé, a gerinc irányába húzódik, kilégzéskor pedig előre domborodik, akkor sajnos rossz a légzéstechnikád.

A különböző légzésterápiák az ősi keleti módszereken, illetve az ezekből kifejlesztett modern nyugati eljárásokon alapulnak. A lélek és a lélegzet szó nem véletlenül hasonlítanak egymásra, minden légzésterapeuta egyetért azzal, hogy testi, lelki és szellemi jólétünkhöz egyaránt elengedhetetlen a megfelelő, tudatos légzés elsajátítása.

Minden légzőgyakorlat alapja a teljes jóga-légzés.

Hasi légzés (tüdő alsó része, a fizikai anyagra, a fizikai testre van hatással).

Kilégzéskor a hasad behúzod. Hatására a rekeszizmod felnyomódik, a tüdőd térfogata csökken, és a levegő a tüdőd alsó részéből kipréselődik. Belégzéskor a hasizmaid elernyednek, és a hasad kidomborítod (mintha felfújnád levegővel). A rekeszizmod lefele húzódik, a tüdőd alsó része kitágul, és oda beáramlik a levegő. Hasi légzéskor a mellkasod és a vállaid mozdulatlanok.

Mellkasi légzés (tüdő középső része, érzelmi, lelki szintre van hatással).

A mellkasod szűkítésével és tágításával végezheted ezt a fajta légzést. Hatására a tüdőd középső részének csökken, illetve tágul a térfogata. Így tudod a tüdőd e területére ki, illetve be áramoltatni a levegőt. A hasad és a vállaid nem mozognak, nem vesznek részt a légzésben.

Tüdőcsúcs légzés (tüdő felső része, a mentális és szellemi szintekre van hatással).

A kulcscsontjaid és a vállaid fölfelé, a füleid irányába mozdulnak el belégzéskor. Ilyenkor a tüdőcsúcsod térfogata nő. A kulcscsontjaid, és a vállaid leeresztésekor a tüdőcsúcsod térfogata csökken, a levegő távozik. Tüdőcsúcs légzéskor a hasad és a mellkasod nem mozog. A légző gyakorlat közben, ha jó nagy levegőt veszel a tüdőcsúcsba, a kulcscsontod alatt érezhetsz feszítő, nyomó érzést is.

Ha már kellőképpen begyakoroltad a fentieket, akkor jöhet a teljes jóga légzés.

Minden gyakorlat levegő kifújással kezdődik. Ennek a szimbolikus jelentése az, hogy először adunk a mindenségnek, és csak azután akarunk kapni. A légző gyakorlatoknál is azért hosszabb a kifújási szakasz, mint a belégzési, mert mindig többet kell adnunk, mint amit kapunk.

A légzésterápiákban megkülönböztetnek négy légzésfázist, vagyis a kilégzést, a kilégzés utáni szünetet, a belégzést és a belégzés utáni légzésvisszatartást. Mind a négy rendkívül fontos. A legtöbb ember azonban spontán módon lélegzik, belégzés után vagy egyáltalán nem tartja vissza a levegőt, vagy csak rövid időre teszi ezt. Gyakorlatilag a belégzés és a kilégzés szinte szünet nélkül következik egymás után. A kilégzés utáni szünet mindenkinél megvan, de a rosszul lélegző emberek többségénél csak rövid ideig tart.

Belégzés – hasad előre domborítása, mellkasod emelése, enyhe vállfelhúzás.

Belégzés utáni légzés visszatartás, “torlasztás” – a beszívott levegőt benntartod, és közben befele figyelsz az érzésekre.

Kilégzés – a hasad behúzod, a mellkasod szűkíted, majd a vállaid leengeded.
Légzésszünet – kiüresedés állapota. Eggyé válsz a mindenséggel.

A szabályos, teljes jóga légzés tempója: Belégzés – 8 mp, benntartás – 4 mp, kilégzés – 16 mp, légzésszünet – 4 mp. Természetesen lehet csökkenteni, esetleg emelni is a szakaszok időtartamát. Például amíg kicsi a tüdőd kapacitása, addig belégzés – 4 mp, benntartás – 2 mp, kilégzés – 8 mp, légzésszünet – 2 mp.

Mindenképp az orron át történő légzést javaslom. A légzéssel ugyanis nem csak levegőt, hanem prana-t, életerőt is beszívunk. A két legfontosabb nadi, vagyis energiavezeték a jobb és bal orrlyukban kezdődik. Ha az orrunkon keresztül lélegzünk, akkor az agyat és a feji csakrákat (energia központokat) is ellátjuk prana-val, mely utána a gerinc mentén szépen leereszkedik, és az összes csakrát feltölti. Ha a szánkon keresztül lélegzünk, akkor a prána lefelé száll, megakadályozva az életlevegők megfelelő működését. Az orr nyálkahártyája megszűri, felmelegíti és nedvesíti a beáramló levegőt, míg a szájon át történő lélegzésnél a kórokozók közvetlenül a garatba és a hörgőkbe jutnak.

Ha orrnyílásaid rosszul szelelnek, meleg sós vízzel öblögesd az orrod reggel és este. Kis csőrös edény segítségével az egyik orrnyílásba beöntöd a vizet, miközben a fejed oldalra döntöd, így a másik orrnyíláson keresztül kifolyik. Vagy az orrodat dugd bele a vizet tartalmazó edénybe, és szívd fel a vizet az orrodon keresztül úgy, hogy a garatba ömöljön, majd köpd ki a szádon keresztül.

A gyulladt, lepedékes torkod is letisztíthatod, ha a meleg sós vízbe némi kurkuma port keversz, és reggelente gargalizálsz vele. Hasznos a gyógynövényes gőzök beszippantása (inhalálás) is, pl. kamilla, eukaliptusz, borsmenta, kámfor stb.

Érdemes a tüdőt is nyálkamentesíteni. A tüdő nyálkahártyái állandóan ki vannak téve különböző károsító tényezőknek. (hideg, száraz levegő, fűtés és klíma által létrehozott huzat, dohányfüst, szmog, pollen, por és egyéb szemcsék) Ha elkezdünk köhögni, akkor a tüdő igyekszik megszabadulni a váladékoktól. Egy éjszakai izzasztókúra, mustár- vagy gyömbértapasszal egybekötve igazi megkönnyebbülést jelent. A mustármagot őröld meg, és kevés vízzel forrald fel, majd adj hozzá sárgaborsó-lisztet, míg be nem sűrűsödik. Az így kapott pasztát kend a mellkasodra és a hátadra, folpack-al tekerd körbe, tegyél rá melegítő palackot, majd egy törölközőt. Fél-egy óráig is rajta hagyhatod, majd mosd le langyos vízzel. A gyömbértapaszt ugyanígy kell elkészíteni, csak mustármag helyett gyömbérport használsz. A bőr picit kipirosodik, de a köhögés könnyebbé válik.

Többféle légzésterápia, légzőgyakorlat létezik, ki erre, ki arra esküszik. Például:

A Pránajáma a légzőgyakorlatok nagy csoportja. Alapja a teljes jógalégzés elsajátítása, így a légzőgyakorlatok a teljes tüdőt “átszellőztetik”, a vérbe több oxigént juttatnak és az elhasznált anyagok lebontását és eltávolítását serkentik.

Buteyko módszer – asztmás, allergiás betegeknek. Tudjuk, hogy sok betegség pszichoszomatikus eredetű, azt azonban sokan nem sejtettük, hogy helyes légzéssel megszabadulhatunk például az asztmától, az allergiától, az orrdugulástól, a fejfájástól, a magas vérnyomástól, és az elhízástól. Erről bővebben ITT is, illetve a www.buteyko.hu oldalon is olvashatsz.

Prána légzés A prana szanszkritul életenergiát jelent. Nem levegőt, hanem kozmikus energiát, valódi erőt lélegzel be az univerzumból. A testednek nincsen egyetlen olyan pontja sem, amit ne járna át a kozmikus energia, és ez megtisztítja testedet, értelmed. Érezd, ahogy folyóként áramlik benned, átmosva és megtisztítva egész lényedet. Kilégzéskor a lélegzettel együtt minden félelmed elhagyja testedet és minden benned lévő testi-lelki szennyet kifújsz magadból. Érezd!

Holotrop vagy transzlégzés Megalkotója, Stanislav Grof 1976-ban kezdett foglalkozni a terápia kidolgozásával. A holotrop szó görög eredetű, az egész felé való elmozdulást jelenti. Maga a módszer pszichés erőket, a lélek öngyógyító erejét használja. Eszközként alkalmazza a speciális helyzetben és környezetben felgyorsított légzést, valamint olyan zenét, amely ilyen körülmények között egyfajta módosult tudatállapot eléréséhez segít hozzá. Ebben a tudatállapotban az érintettek mélyebben és gyorsabban mozdulhatnak el az egész, illetve az egészség irányába.

Osho-féle légzésterápia Az ezoterikus irodalomban magyarul is megjelent számos kiváló könyvéről jól ismert Osho nevéhez fűződik ennek a légzésterápiának a kezdeményezése. Segít elengedni az érzelmi stresszt, erősíti a pszicho-neuro-immunrendszert, és hozzájárul tudatos és tudattalan elménk gyógyító egységesítéséhez, integrációjához. Segítségével kibonthatók és feloldhatók a krónikusan feszült testi és lelki blokkok.

A Csi Kung egy ősi kínai módszer, mely a légzésgyakorlatokon, a meditáción, és speciális mozgássorok végzésén alapul. A Tai Chi / Tájcsi lágy, körkörösen hullámzó mozdulatok, kecsesség, rugalmasság, testi-lelki harmónia. Ezt adja mindazoknak, akik megpróbálkoznak vele. A chi – életerőt, életenergiát jelent (japánul ki, szanszkritul prana…) A „csikung” és a „tajcsi” testet és lelket edző gyakorlatai egyensúlyt teremtenek a szervezetben, s elindítják a test önregeneráló folyamatait, hiszen az egyes betegségek nem csak külső behatásokra keletkezhetnek, sőt az esetek nagy százalékában a bajt lelki tényezők okozzák.

Még egy hasznos dolog: Ásíts! Az állkapocsízület gyakran „tárolja” a feszültségeinket. Az ásítás oldja a feszültséget a rágóizmokból. Másrészt több oxigén felvételét teszi lehetővé. Ne nyomd el az ásításodat!

Egy szanszkrit mondás szerint a légzés maga az élet és ha jól lélegzel, sokáig élsz a Földön. Lélegezz tudatosan! 🙂

 

Ha tetszett, oszd meg másokkal is!

2 hozzászólás:

  1. Pál Vilmos

    Rokkant nyugdíjas vagyok, húsz éve három nagy betegségem van.
    Fiatal koromban jógáztam. Weninger professzor úr könyveiből tanultam. Később szabados életet éltem. Sok munka ital, nők. 40 éves koromra halálos beteg lettem. Az orvosok 6 hónapot adtak nekem. A hasi légzés mentett meg, mert a tüdőm teljesen lemerevedett egy böch sarcoidosis nevű tüdőbetegségtől. Fiatal koromban hipnózissal gyógyítottam embereket, most magamat kellett autohipnózissal gyógyítanom.
    Ennek már 22 éve. Most szív asztmám van, ezt próbálom helyre hozni, nehéz dolog.
    —-
    Az élet szenvedés-mondja Buddha-aki azt mondja, hogy nem, az az ember el akar adni neked valamit. Az unokám 22 éves nagyon szép lány, Buddhának ez a mondása tetszik neki a legjobban. Az Eötvös egyetemre jár.

    • Energildi

      Kedves Vilmos!

      Bár pár komoly betegségen én magam is átestem, mégsem érzem úgy, hogy az élet szenvedés.
      És nem akarok semmit sem eladni neked.:-)
      Nekem egy másik Buddha idézet a kedvencem:
      “Tetteink, szavaink és gondolataink meghatározzák karmánkat, vagyis azt, hogy boldogság vagy szenvedés lesz-e osztályrészünk.”

      Kívánom, hogy találd meg azokat a gondolatokat és tetteket, amelyek által újra egész (egészséges) lehetsz!