Fedezd fel a közös nyelvet!


A magánéletben és az üzletben is fontos, hogy megtaláljuk a közös nyelvet. Gary Chapman pszichológus szerint öt szeretetnyelv létezik a szeretet kifejezéséhez és befogadásához: elismerő szavak, minőségi idő,…


ajándékozás, szívességek, és testi érintkezés. A harmonikus kapcsolatok kulcsa az önismeretben rejlik. Minél jobban sikerül megismerni és elfogadni magunkat, annál nagyobb esélyünk van a kiegyensúlyozott kapcsolatokra. Minél kevésbé merünk szembenézni saját magunkkal, annál kevésbé tudjuk elfogadni mások hibáit.

“Ha érezzük mások szeretetét, képessé válunk a bennünk rejlő lehetőségek kibontakoztatására, ennek hiányában azonban csupán a túlélésért küzdünk.”

A teli szeretet-tank, azaz egymás érzelmi szükségleteinek kielégítése nyugodt, barátságos légkört teremt, elősegíti egymás megértését, a különbözőségek kezelését, és a problémák megoldását.

A szeretet univerzális nyelvét mindenki beszéli, világnyelv. A bökkenő az, hogy mindenkihez más út vezet. Nem elég érezni, ki is kell tudni mutatni – úgy, hogy a másik valóban értse, és mindez számára is kellemes legyen.

Persze nem könnyű a másik nyelvén beszélni, ezért a legjobb, ha kétnyelvű vagy: fejezd ki a szeretetedet a saját nyelveden, majd rögtön utána a másik által ismert nyelven is!

“Két nagyon különböző ember is megtanulhat harmóniában élni egymással, ha felismerik, hogyan hozzák ki a legjobbat a másikból. Ez a szeretet jutalma.”

Íme, az 5 szeretet-nyelv, ismerkedj meg velük:

Elismerő szavak

Ahhoz, hogy önmagadról pozitívan tudj gondolkodni, hogy az önértékelésed megfelelő legyen, időnként elengedhetetlen, hogy a környezetedből, elsősorban a szeretett fontos személyektől halld, hogy jónak, szeretetre méltónak látnak, és a cselekedeteidet értékesnek találják. Van, akinek eleget mondták a szülői házban, hogy „Ez igen, gratulálok!”, „Köszönöm, hogy segítettél.”, vannak azonban, akiknek ebből nem jutott elég, s felnőtt korukban is szomjazzák ezeket a szavakat. Amikor összetalálkozol valakivel, aki észreveszi rajtad a pozitív változást és ennek hangot is ad, többféleképpen reagálhatod le: zavartan hümmögsz, majd témát váltasz, rezignáltan tudomásul veszed, és a tárgyra térsz, vagy mélységes hálát érzel, amiért kinyilvánította elismerését feléd… Ez utóbbi esetben egy nyelvet beszéltek.

Minőségi idő

Drága időd kizárólagos másra fordítása egyértelmű jele a szeretetnek. Ilyenkor odafigyelsz a másikra, csak vele foglalkozol. Csináljatok közös programokat (olyat, amit mindketten szeretnétek, vagy felváltva: azt, amit ő szeretne, majd amit te). Az együttlét nem egyenlő azzal, hogy valakivel egy légtérben tartózkodunk. Attól, hogy két ember egymás társaságában van, még nem feltétlenül minőségi az együtt töltött idő. Ha a másik rád figyel, beszél hozzád, akkor ne matass közben a mobiltelefonodon, vagy a számítógépen, ne nézd fél szemmel a tévét, ne olvass újságot. . . Fordulj a másik felé teljes testeddel, a fejed fordíts felé, nézz rá. Így mutathatod ki nonverbális jelekkel, hogy most tényleg vele foglalkozol. Így lesz az együtt töltött időből minőségi idő. Ha épp nem vagy olyan hangulatban, akkor mond meg neki nyíltan, hogy ne haragudjon, de most inkább magadban szeretnél lenni. Ha éppen nem érsz rá beszélgetni a szeretteddel, amikor kéri, akkor mondd el, hogy most fontos dolgod van, de egy óra múlva minden figyelmedet rá tudod fordítani, ha ráér addig a dolog. Ha nem ér rá, akkor foglalkozz most vele!

Ajándékozás

Az ajándékozás a másikra gondolás szimbóluma, a szeretet látható jele. Az ajándék fogalma sok embernél összekapcsolódott a pénzzel és az anyagiakkal, elsivárosodott. Pedig az egyik legszebb és legalapvetőbb szeretet-kifejezési forma. Ne téveszd össze az ész nélküli vásárlást, vagy a törődés idő pótlását tárgyi ajándékokkal (akár egyenesen pénzzel) a szeretet kifejezésével! A szeretet eme kifejezési eszköze kedves szokás, azonban ne felejtsd, hogy akkor éred el a kívánt hatást ajándékoddal, ha az ajándékozott szeretetnyelve is az ajándékozás. Aki ezen a nyelven ért, az minden apróságnak ugyanúgy tud örülni, mint a több ezer Ft-os ajándékoknak, saját, kreatív ajándékod pedig biztosan szíven találja. Az átadás módja is nagyon fontos: Csomagold be, teremts meghitt, ünnepi hangulatot, máris sokkal értékesebb lesz az ajándék, és az ajándékozott is egész másképp fogja érezni magát! Gyújts gyertyát, teríts a legszebb étkészlettel, kösd be a szemét, és úgy add a kezébe az ajándékot, vagy vezesd az ajándékhoz. Minél többet dolgoztál azért, hogy az ajándékot kitaláld, elkészítsd, megvedd, átadd, annál nagyobb az értéke. Ne csak névnap, születésnap, karácsony alkalmával ajándékozz, hanem „Csak úgy” is, az az igazi meglepetés!

Szívességek

A szeretet egyértelmű kifejezése, amikor a másik kedvéért teszünk meg dolgokat. Végezz el a másik helyett olyan dolgokat, amelyek egyébként az “ő feladatkörébe tartoznának”, neki azonban épp nincs kedve megcsinálni, vagy rengeteg a dolga. A segítéssel vigyázz, mert sok ember visszaél vele. Ha az egyik fél háttérbe szorítja önmagát, mártír lesz belőle. Először kéretlenül segít, majd megsértődik, ha nem értékeled. Ez a másik oldalról sem tisztességes: ne várd el senkitől, hogy kitalálja a gondolataidat, hanem ha segítséget szeretnél kapni, kérd! Ne válj rabszolgává, ha egy szerettednek ez a szeretetnyelve. Rokonainknak, barátainknak, vagy kollégáinknak szeretünk sok mindent megcsinálni, de az is segítség, szívesség, ha nem csinálod meg helyette, hanem megtanítod rá (ha még nem tudja)! A szívesen végzett szolgálatokat nem lehet kikényszeríteni, csak szabadon adhatjuk, s fogadhatjuk el egymástól.

Testi érintés

Az érintés mindenki számára a szeretet legérzékletesebb kifejezésmódja. Társaságban mindig akad egy-két olyan ember, aki szívesen érinti meg beszélgetőpartnerét. A szexuális vágy és érintkezés csak egy kifejezőeszköze az érintések nyelvének, de nem azonos vele. A szexuális beállítottságú párok is megérinthetik, megcsókolhatják egymást anélkül, hogy az szexuális aktusba torkollna, vagy a vágy legcsekélyebb jelét mutatnák egymás felé. Az érintések nyelvén értő emberek számára létfontosságú, hogy napi rendszerességgel, többször is megérinthessék szeretteiket. A tapasztalatok alapján lelkileg sokkal egészségesebbek azok a gyerekek, akiket kiskorukban sokat ölelgettek, babusgattak. Testünknek szüksége van gyengédségre. Minden, ami vagyunk, testünkben lakozik, így aki testünket érinti, bennünket érint meg. A társadalmi életben az érintéseknek (pl.: kézfogás) szigorú rendszere van, egy magánéleti kapcsolaton belül viszont a felek döntik el, hogy mi a megengedett.

“A szeretet választás dolga. Hogyan is tudnánk egymás szeretet-nyelvén beszélni, ha a szívünk tele van a múltbeli bántások miatt érzett sérelemmel, haraggal, és nehezteléssel? A válasz emberi természetünkben rejlik. Választási képességgel rendelkező teremtmények vagyunk, és megesik, hogy rosszul döntünk. Bántó szavakat mondunk, és sokféleképpen vétünk egymás ellen. Ha az adott pillanatban jogosnak is tűntek a szemünkben, később gyakran megbánjuk ezeket a döntéseinket. De nem szükségszerű, hogy a múltbeli hibáinkat a jövőben is elkövessük. Szakíthatunk hibás döntéseinkkel, és választhatjuk a szeretetet. A szeretet nem törli el a múltat, de mássá teszi a jövőt.”

Minden szeretetnyelv használata fontos, és alkalmazandó is, és jellemző mindenkire, viszont egy (esetleg kettő) kiemelkedően jellemző. Tudod-e, hogy rád mely szeretet-nyelvek jellemzőek? És milyen szeretet-nyelven szólnak hozzád szeretteid? Ha nem tudod, akkor derítsd ki!

Fejezd be a következő mondatot: “Akkor érzem a legjobban párom/gyermekem/mások szeretetét, ha…..” Ne gondolkodj!!! Mond ki, ami először az eszedbe jut!

Azt mondják sokan, hogy ők ehhez nem értenek, nem tudnak olvasni más fejében, s kérdés nélkül nem képesek kitalálni, mire vágyik a másik. Szerencsére nem kellenek hozzá misztikus képességek, „csupán” figyelem és igazi együttlét! Figyelni a másikra, szavaira, tetteire, mozdulataira nem könnyű. Folytonos, kitartó és aktív munka, mely végigkíséri mindennapjainkat, de megéri!

Figyeld meg, hogy hogyan fejezed ki a szeretetedet mások irányába és a másik ezt hogyan reagálja le, illetve vedd észre, hogy ő hogyan fejezi ki irányodba a szeretetét és azt hogyan reagálod le.

Ha ezek alapján nem boldogulsz, tarts naponta másik szeretet-nyelv napot – ajánlja Chapman –, amikor egy-egy kifejezési módot hangsúlyosabban használsz. Figyeld meg, melyik módra hogyan reagált a másik. Amelyik(ek)re legjobban, valószínűleg az az ő szeretet-nyelve. Vedd figyelembe, hogy a szeretet-nyelv változhat is, főleg a gyerekkor és felnőttkor között.

Ne várd el, hogy mások olvassanak a gondolataidban! Nagy tévedés azt feltételezni, hogy ha a másik szeret, akkor azt is tudja, hogy mire van szükséged! Beszéljétek meg mindezt, segítsétek egymást abban, hogy a saját és a másik szeretetnyelvét könnyebben megtanulhassátok.

Az alábbi könyveket ajánlom figyelmedbe Gary Chapmantól és szerzőtársaitól a szeretet nyelvekről:

Az 5 szeretetnyelv
Egymásra hangolva
Gyerekekre hangolva
Kamaszokra hangolva
Családi összhangzattan
Változzunk együtt
Nyerő páros
A házasság négy évszaka
Szólóban – egyedülállók szeretet-nyelve
A szeretet másik oldala – a Harag
Egymásra hangolva – férfiaknak
Segítség! Szülők lettünk.
Segítség! Rokonok lettünk.
A szeretet esszenciája – Az öt szeretetnyelv ajándéka
Ha nem elég a “sajnálom”.
Maradjunk együtt!
Kezdjük újra!
Istenre hangolva

 

Használd a szeretetnyelveket, és oszd meg másokkal is !